Indukční varná deska – oprava

 

Po čtyřech letech používání ukončila induční deska svůj život tím, že vyhodila jistič. Rozebral jsem ji a z desky plošných spojů obkreslil část schématu. Pak následovalo přemýšlení o principu funkce a o tom, co by mohlo být příčinou závady. Řídící elektronika indukční desky je osazena mikroprocesorem. Ten má k dispozici ovládací panel s displejem a tlačítky, teploměry zabudované do plotýnek a teploměr chladiče tranzistorů. Pomocí proudových transformátorů procesor měří aktuální proud, který prochází cívkami plotýnek. Výstpní piny mikroprocesoru zapínají relé silového obvodu desky, relé na druhé destičce pro sklokeramické plotny, ventilátor a přes optočleny jsou spínány IGBT moduly.

indukční varná deska

Zapojení silové části indukční varné desky

Na obrázku je obvod jenom pro jednu plotýnku. Druhý je stejný, jenom vazební kondenzátory mají menší kapacitu. Na vstupní svorky je připojeno síťové napětí, ještě jsem zapoměl nakreslit varistor, který desku chrání před vysokým napětím ze sítě. A pak ještě není nakreslen spínaný zdroj pro elektroniku, ten je připojen někde mezi filtrační, toroidní cívky.

Úkolem silového obvodu, který jsem nakreslil, je napájet cívku plotýnky střídavým proudem. Tento proud v okolí cívky vytváří magnetické pole. Když je v blízkosti cívky dno hrnce, bude v něm střídavé magnetické pole z cívky tvořit vířivé proudy, kterými je hrnec ohříván. Mikroprocesor tedy v rytmu několika desítek kilohertz zapíná střídavě jeden a druhý tranzistor, kterými je cívka plotýnky připojována na kladný a záporný pól usměrněného síťového napětí. Ještě je potřeba zařídit, aby se druhý vývod cívky připojil na opačný pól zdroje. O to se starají vazební kondenzátory: když procesor sepne horní tranzistor, nabíjí se spodní kondenzátor, který byl předtím vybitý a teče přes něj proud cívkou. Za několik mikrosekund procesor horní tranzistor odpojí a připojí spodní tranzistor. Ten na cívku připojí záporný pól zdroje. O kladné napětí na druhém vývodu cívky se postará horní kondenzátor, který se začne nabíjet. Zároveň se spotřebuje energie ve spodním kondenzátoru a celý děj se může opakovat.

A jak se procesor dozví, kolik energie je schopeno pojmout dno hrnce a jestli na plotně vůbec nějaký hrnec je? Mezi vazebními kondenzátory na fotografii je kousek silného měděného drátu, ten přivádí proud z IGBT do plotýnky. Drát tvoří primární vinutí měřícího transformátoru. Sekundární vinutí je v černém plastu a je připojeno k AD převodníkům procesoru. Procesor tak má možnost měřit proud, který teče cívkou plotny a podle toho upravovat kmitočet a střídu signálů pro IGBT tranzistory. Pokud na plotně není hrnec, procesor dává tranzistorům jenom krátké pulsy s odstupem několika sekund. Z měřícího trafa se dozví, že energie nebyla hrncem spotřebována – stálý střídavý proud do cívky nebude puštěn. Když je v blízkosti cívky ocelové dno hrnce, bude energie krátkého, zkušebního impulsu spotřebována hrncem. Procesor to zjistí prostřednictvím měřícího transformátoru a střídavým zapínáním IGBT modulů vytvoří proud, který ohřeje dno hrnce.

Tranzistory dodávají do cívky výkon několika set wattů, kterým jsou zahřívány. No a když je teplem poškozen jeden z nich, odejde i druhý a dvojice tranzistorů zkratuje napájecí napětí. Usměrňovací můstek je dostatečně předimenzován, takže nebyl poškozen – došlo k vybavení jističe.

indukční varná deska

Rozhodl jsem se, že vyměním tranzistory – jde o typ G80N60. IGBT modul je kombinace bipolárního a unipolárního tranzistoru, takže při pájení je nutno nechat vývody zkratované, ideálně pomocí alobalu, ve kterém je dodáván. Ještě jsem zkontroloval usměrňovač, který to celé napájí – je v pořádku. Vyměnil jsem IGBT moduly a deska se rozběhla. Jenomže po několika měsících tranzistory znovu shořely. Zkusil jsem měřit ještě další součástky, hlavně kondenzátory. V blízkosti IGBT modulů jsou kondenzátory 3,3μF na 400V, ale jejich kapacita je blízká 0. Ty budou zřejmě zdrojem závady. Jejich úkolem je blokovat špičky napětí, které vznikají při spínání velkého proudu pro cívku plotýnky. No a když nemají kapacitu, tak toho asi moc nevyfiltrují a IGBT modulům špičky indukovaného napětí vadí. 3,3μF dostupné v blízké prodejně se do desky nevešly, tak jsem použil 2,2μF. No a deska funguje.

Teď nevím, jestli tranzistory poprvé odešly kvůli teplu, nebo kvůli nedostatečně blokovanému napájecímu napětí. Nejspíš už poprvé jsem měl zkontrolovat kapacitu blokovacích kondenzátorů. Já vlastně nevím, kolik tepla má takový kondenzátor vydržet a jak brzo se od svitku elektrod odpojí přívodní drátky a kondenzátor přestane plnit svoji funkci.

Složitý filtrační obvod složený z toroidních cívek a šedých kondenzátorů má za úkol odfiltrovat rušivé impulsy, které vznikají při spínání IGBT tranzistorů. Spínaný zdroj v pravé části desky napájí řídící elektroniku – ta je napájena stále. Až když obsluha zapne plotnu, procesor prostřednictvím relé připojí silovou část desky. Indukční deska na fotografii má dvojici ploten sklokeramických – ty jsou zapínány relátky na malé desce plošných spojů.

Závady související se změnou kapacity filtračních kondezátorů

Závada související s chybou F5  je popsána v následujícím článku.

Závadu, kdy deska nedetekuje hrnec popsal čtenář Leo ve svém komentáři.

Jde o to, že přítomnost hrnce pozná elektronika podle velikosti proudu, který teče cívkou plotýnky. Proud měří AD převodník procesoru prostřednictvím proudového transformátoru. No a AD převodník integrovaný v mikroprocesoru potřebuje ke své činnosti filtrační kondenzátory. Když jejich kapacita poklesne, nebo úplně zmizí, tak měření nefunguje.

Výměna elektrolytických kondenzátorů na řídící desce

Deska je např. tady FAGOR C42P015A12 a stojí 5490Kč. Tři kondenzátory stojí 10Kč a můžeme koupit původní SMD do 85°C, nebo klasické radiální.

U radiálních kondenzátorů je obvykle větší výběr a můžeme se zaměřit na součástky, které jsou stavěny pro větší teploty, např. 105°C a mají menší vnitřní odpor ESR.

105°C uvnitř indukční desky nikdy nebude, ale tento kondenzátor bude působením tepla stárnout mnohem pomaleji, než původně použitý SMD.

Leo provedl tuto opravu:

53 komentářů

 • Sýkora

  Velmi zajímavé. Tedy kondenzátory, po ztrátě kapacity odpálí BFTR tranzistory ? prý stojí jeden 120,-. Kč ? Mám už 3 + 1 plotýnku kaput. Není to kurvítko ?

 • ok2jnj

  Kondenzátory by mohly být kvalitnější, předimenzované… deska by byla o něco dražší, ale vydržela by příliš dlouho. A z informací, které mám díky zveřejnění tohoto článku vidím, že vydrží tak akorát, aby bylo možné prodat další :-)

 • Leo

  Děkuji za krásný popis funkce indukční desky. Podobnou zkušenost mám u přenosné jednoplotýnky, kdy se u jednoho kondenzátoru uklepala nožička a tak odešel tranzistor včetně usměrňovače. Vyměnil jsem to a šlape dál. Problém mám však nyní s vestavnou čtyřplotýnkou v kuchyni. Po zapnutí vše normálně svítí, ale žádná plotýnka nechce chytit hrnec (někdy ho chytí na pár sekund a potom zase vypne). Když jsem to rozdělal, tak tam mám vedle sebe dva podobné moduly a jeden z nich je přesně stejný jako ten na obrázku. A nyní se chci zeptat:
  1. Když se nechytá ani jedna plotýnka bude chyba nejspíš v řídící jednotce (mikroprocesoru), že to špatně vyhodnotí?
  2. Ten mikroprocesor je na tom zeleném tišťáku vpravo?

  • Leo

   Podařilo se mi najít na internetu popis stejné závady. Problém je ve třech elektrolytických kondenzátorech na zelené destičce (kontrolní karta indukční desky – C42P015A2). Jde o SMD kondenzátory 1x 47uF/6,3V a 2x 10uF/16V. V SMD provedení se mi je samozřejmě nepodařilo sehnat a tak jsem tam naležato napájel klasické stojaté kondenzátory (místa je tam dost) a deska funguje jako dřív.

   • Jirka

    Zdravím,mám indukci Fagor se 2 indukcemi 2 sklokeramickými plotýnkami a měl jsem problém s vypínáním ind. plotýnek při vaření,vyměnil jsem SMD kondenzátory na zelené destičce s tímto výsledkem.První den po výměně deska fungovala a druhý den se začala vypínat menší plotýnka a píše kod chyby F1 a když ohřeju velkou plotýnku,tak mi u té velké nenahlásí,žeje horká ale tato hláška se objeví u malé plotýnky,před výměnou kondenzátorů mi zobrazovala ohřáté plotýnky správně.Chladící ventilátor mě funguje.Chci se zeptat,kde by mohla být chyba.Děkuji Soukup

    • Jirka

     Tak už mi deska taky funguje,měl jsem přehozené kabely od snímačů teploty.Ještě jsem měl doma starou zelenou desku,kterou jsem kdysi vyměnil za novou,deska vůbec nedetekovala hrnce,zkusil jsem v ní vyměnit elektrol.kondenzátory a deska začala fungovat.Chci poděkovat Leovi a dalším za příspěvky na opravu indukce.

   • Petr

    Ahoj,

    na farnellu jsem objednal podobnou (snad trochu lepší) náhradu od panasonicu v SMD – EEEHD1C100AR a EEEHA0J470R.

    http://cz.farnell.com/panasonic-electronic-components/eeeha0j470r/cap-alu-elec-47uf-6-3v-smd/dp/1973278?CMP=i-bf9f-00001000

    http://cz.farnell.com/panasonic-electronic-components/eeehd1c100ar/cap-alu-elec-10uf-16v-smd/dp/1714728?CMP=i-bf9f-00001000

    Po výměně těchto třech kondíků, indukce opět opravdu rozpozná hrnce.

    Díky moc za za skvělý návod.

    • Tom

     Mám stejnou závadu na Whilpoolu. Desky vypadají ůplně stejně a hodnoty kondíků též. Jak jsi je ale proboha vyměnil. Jsou pájené asi z vrchu a je tam tak málo místa.Máš nějakou mikropájku, nebo co? Obyčejnou trafopájkou to asi nepůjde, že? Prosím o radu.

     • ok2jnj

      ono to jde i tou trafopájkou. Je důležité použít pastové tavidlo, které pomůže přenést teplo a ochrání pájený spoj. Trénovat můžeš na jiných, vyřazených deskách s elektronikou. Nebo o výměnu kondenzátorů požádat např. v opravně PC, nebo mobilních telefonů. Kluci tam obvykle umí pájet.

    • Tom

     Tak jsem ty kondíky objednal a nechal vyměnit a deska FUNGUJE! Díky moc za skvělé info!

 • Jozef

  Velmi by som sa chcel podakovat autorom (aj Leovi) za popis funkcie a vysvetlenie zavady na riadiacom module – doska nezdetekovala ziaden hrniec.

  Nasa doska MORA po 7 rokoch zacala postupne robit problemy a nedetekovala hrnce. Najprv som sa ku nam snazil dostat nejake servisaka (cez letne prazdniny je to celkom problem a servisy riesia len zarucne opravy). Povedali sme si doma, ze nebudeme podpodorovat konzum a kupovat hned novu dosku. Servis koncom prazdnin skutocne prijal objednavku opravy a na dalsi den mi volal, ze sa musi vymenit cela kompletna elektronika – teda vychadza to na 14 tisic ceskych korun.

  To mi nedalo, dosku som skusobne rozobral, skontoroloval ci nie je vo vnutri nieco ocividne odpalene, zmontoval a samozrejme nic tym nevyriesil. Na internete som tiez nasiel servisom ponukany nahradny diel – teda vlastne akoby kompletny vnutrajsok varnej dosky bez obalu.

  No sme to doma vzdali a medzitym vybrali novu dosku a objednali ju. Po objednavke mi to este nedalo, trochu som zagooglil a okrem toho, ze som zistil, ze nas problem ma mnoho inych ludi, tak som nasiel tento Vas vyborny clanok a hlavne Leov navod na opravu. Tak to mi nedalo, objednavku novej dosky som pozastavil, na druhy den mi kolega z prace vymenil kurvitka (kondenzatory) na riadiacej doske a div sa svete, varna doska znova FUNGUJE. Neuveritelne, ako sa dnes tie veci vyrabaju. Uvidime co odide nabuduce.

  Este raz dakujem.

 • Honza

  Čtvrtým rokem provozujeme indukční varnou desku Elektrolux EHI 6832 FOG. V posledním roce se vyskytuje závada – deska se při vaření sama vypne, na dispeji se objeví hláška “nevhodná nádoba”, někdy stačí pohnout nádobou a vaříme dál, někdy se to ale nepovede a je třeba čekat, až vše vychladne a pak znovu zapnout a pokračovat ve vaření. Vypadá to, že je zde teplotní závislost a četnost výpadků se stále zvyšuje. Mohl by někdo poradit, event. pomoci desku opravit. Díky

  • jiri s

   Jestli má také stejnou nebo podobnou řídící jednotku jako Jirka viz výše obrázek tak nechat vyměnit ty kondenzátory 3ks

 • pavel

  Tak jsem dnes ,,vyšpulil” 4700,-kč za výměnu té destičky (řídící jednotka) u desky Mora, kterou někteří umí opravit za 360,-kč(kondíky).. jenže jsem to zjistil až dnes, protože mi to nedalo a zkusil jsem něco najít na netu..jenže sám bych to neopravil a ani nikoho neznám, kdo by to dokázal, normální pájkou asi bych se nečapal, tak se můžu chytit akorát za hlavu…

 • Vlastimil

  Zdravím všechny co opravují indukční varné desky. Mám takový problém. Jedná se o desku GORENJE SIVK 6CTF, u které po zapnutí se rosvítí na všech sedmisegmentovkách E. Deska na nic nereaguje.Nemám žádné zkušenosti s opravou tohoto.Nenaše by se někdo kdo by poradil. Předem děkuji za odpověď. Vlasta

  • ok2jnj

   Dobrý den,
   dívám se do návodu k obsluze této desky. Písmeno E nevidím, zkusil bych servis, jestli nebudou mít podrobnější manuál.
   S pozdravem, F.Pospíšil

 • Vladimír

  Dobrý den-taky mám problém s kombinovanou indukční a sklokeramickou varnou deskou fagor , mám ji asi 5 let. Poslední dobou jse mě stalo, že jí nezapnu, senzory nereagují až treba po 2 hodinách.Potom třeba 4x jde a zase nic- stalo jse mě to asi 4x tak sháním opraváře -Co s tím nevím jestli to půjde nebo ne-poradte s pozdravem Vladimír

  • Jan

   Zdravím, zde máte asi problém s kontrolní deskou C42P015A2.
   Já doporučuji mít jednu kontrolní desku doma jako rezervní a prostě ji když už ta původní nerozpozná hrnce, tak je prohodit a kondenzátory nechat vyměnit.
   Výměna je cca 10 min práce samozřejmě s vypnutým sporákovým jističem!
   Už jsem je prohazoval snad čtyřikrát, desku již máme cca 10let.
   Kondenzátory prostě dlouhodobě vyšší teploty nevydrží a postupně ztratí kapacity.
   Záleží jak se na sporáku vaří, vánoční celodenní vaření život kondenzátorů rapidně zkracují.
   Díky

 • Radek Skuhrovec

  Dobrý den ….. měnili jsme na už indukční desce jak kondenzátory protože nerozpoznala hrnce ,tak tranzistory (špatná cirkulace vzduchu chlazení – musel jsem udělat díru a vsadit mřížku pod troubu ) …. a protože se mi zdáli u nás moc drahý tak jsem je koupil přes aliexpress za cca 87 ,-kč za dva kusy …. doprava buď zdarma (ale čekáte asi měsíc), nebo si připlatíte dle nabídky a máte to dřív,tranzistory jsme vyndali,aby se dali používat ostatní plotýnky než mi příjdou z Číny ….. po zapojení vše OK … s pozdravem Radek z Kadaně.

  https://www.aliexpress.com/item/free-shipping-2PCS-SGH80N60UFD-80N60-G80N60UFD-TO-3P-The-new-quality-is-very-good-work-100/32832333617.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.ZA9kKn

  • ok2jnj

   Dobrý den, díky za komentář. Já se bál, že z číny nebudou v pořádku, ale jestli vám deska funguje, tak je taky koupím.

 • David

  Zdravím,
  prosím o radu. Zatim jsem ve fázi hledání relevantních informací.
  Mam varnou desku Karma KI 47X, zničeniho nic začala vyhazovat 3 fázový jistič. Ovládací panel normálně funguje, jakmile ale zapnu jakoukoliv plotýnku, vypadne příslušný jistič včetně hlavního jističe, proudový chránič se nesepne. Byla intenzivně používaná 1,5 roku, v záruce bohužel není.
  Máte nápad, kde začít hledat závadu? Na deskách nic spáleného není, kondenzátory se vizuálně jeví v pořádku. Kvůli chlazení jsem k větrákům přivedl trubkou vzduch z boků linky, aby se nechladila vzduchem od trouby, ale očividně se to minulo účinkem.
  Děkuji za jakoukoliv radu. David

  obrázek vnitřku:
  https://photos.app.goo.gl/n29NefXGPms2ChqQ2
  https://photos.app.goo.gl/6KWzdpMVNJXi10Qa2

  • ok2jnj

   Dobrý den,

   když se spálí IGBT tranzistor, není viditelně poškozený a obvykle je zkratovaný.
   Tranzistory i usměrňovač jsou dimenzovány na desítky ampér, takže jistič vybaví spolehlivě.

   Zkuste ohmetrem změřit odpor mezi nožičkami tranzistorů.
   Potom koupit nové tranzistory a s dodržením zásad práce s CMOS součástkami vyměnit.
   Spolu s teplovodivou pastou vrátit na chladič.
   Přitom některé tranzistory jsou celé plastové, jiné mají kovový spodek spojený s některou z elektrod.
   Tyto typy tranzistorů je nutno doplnit slídovou podložkou.

   • Luděk

    Dobrý den,

    dá se u nás někde koupit teplovodivá pasta pro indukční desky?
    Na té mojí pasta ztuhla, takže se nedá znova použít. Dík.

 • Karel

  Dobrý den,
  nemá náhodou někdo volné sklo na indukční desku Elektrolux EHH 6240ISK ?
  Díky moc Karel

 • marie binková

  Vidím,že s indukcí jsou problémyvšude,ale kdo mi opraví indukční sporák ,když ho celý nemohu odvest k opraváři?

 • Jirka

  dostal jsem el. ránu, když jsem měl ruku na hrnci a druhou jsem se dotkl sporáku. Nyní naměřím na hrnci při maximálním výkonu indukce 65V. Po incidentu tam kamarádovi probliklo na měřáku 1000v. Je to zdůvodnitelné?

 • Alena Kotousová

  Dobrý den, hledám opraváře sklokeramické desky zn. Gorenje. Nefunguje velká plotýnka, malá uvnitř té velké ano.
  Děkuji za odpověď.

 • Aleš

  Dobrý den,
  mám tři roky používanou indukční desku Whirlpool AMC802/NE, zkrat mi nastane hned jak zapnu desku, aniž bych zapínal jakoukoli plotýnku, je možné že mam stejný problém jak popisujete??

 • Franta

  Dobrý den.Mám indukční vařič ART-LAND BT-180G.Problém mám s tím,že panel i ventilátor normalně jede,ale nehřeje plotna,ani nedetekuje hrnec. Myslíte,že by to mohlo být těma kondenzátorama? Díky za rady.

 • Martin

  Dobrý den, mám indukční desku fagor a nejedou dvě plotýnky. Nechtěl by jste se na to podívat?

 • Pavel

  Dobry den, mam 8 let starou indukcni desku MORA MIT 640 FC a mam problem ze nekdy spatne detekuje hrnce. Asi bude potreba vymena tech kondenzatoru. Melo by se jednat o tuto elektroniku https://levnesporaky.cz/qx?searchtext=252838&SearchForm=true&OK
  Nenasel se by se nekdo z okoli Benesova kdo vi jak na to a byl by ochotny to udelat?

 • Petr Bařinka

  Dobry den, mam indukčni desku Electrolux EHH6340FSK a po trech letech prisla zavada. Po zapnuti se deska sama stridave vypina a zapina ve dvou cyklech a pak se vypne, pritom slysim jakoby pri vypinani a zapinani cvakalo nejake rele. Diky za rady a tipy. Petr – Francova Lhota

 • Pavel Hlubuček

  Dobrý den ,na indukční desce mi nejde levá strana , je tu někdo kdo pomúže

  • jiri s

   Zdravím. Já mám stejný problém,nejde levá strana. Vyřešil jste již tuto závadu? Děkuji za odpověď.

 • Dominika

  Zdravím dá se opravit deska když se špatně zapojila ?je úplně nová akorát se dala na 380 a ne na 220 a shořelo to…je to na novou desku nebo se to dá opravit?

  • ok2jnj

   Když se deska zapojí na 380V, tak se zkratuje varistor, který vybaví jistič v bytě, nebo spálí pojistku, nebo cestu na plošném spoji indukční desky. Varistor stojí pár korun.

 • Jenda

  Dobrý den,potřeboval bych poradit.Mám indukční desku Baumatic PI 645.Přestala mi fungovat levá polovina plotýnek.Po rozdělání jsem zjistil,že deska obsahuje dvě identická zapojení pro každou polovinu.Ve vadné části je spálená pojistka 20A a podle zápachu se mi zdá že “odešla” nějaká součástka,asi relé?Poradil by mi ,prosím někdo,jestli by šla deska opravit? Děkuji.

  • ok2jnj

   Dobrý den, pojistka může být spálena, když se zkratoval varistor, který chrání desku před přepětím. Popis varistoru je např. zde: http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/varistor.htm.
   Nebo může odejít dvojice IGBT modulů, tak jak je popsáno v článku.
   Obojí lze zjistit změřením odporu součástek multimetrem.

   • Jenda

    Děkuji moc za Vaši reakci,zkusím proměřit a dám vědět.

   • Jenda

    Dobrý den, moje indukční deska je osazena koncovými tranzistory GT 50 J 525. Dva z nich jsou vadné. Jsou hůře dostupné, navíc jejich cena je přes 500 Kč. Chtěl bych poprosit pana Pospíšila,jestli by mi napsal, zda by šly nahradit jím avizovanými tranzistory typu FGH40N60SMD. Děkuji moc.

    • Jenda

     Dobrý den, moc se omlouvám za překlep v označení tranzistorů. Správně má být GT 50 J 325.Nevšiml jsem si .

 • Martin

  Pánové, klobouk dolů a moc děkuji za informaci a pomoc. Měl jsem stejný problém na Indukčce Whirlpool, nedetekovala hrnec. Naštěstí jsem sehnal téměř shodné SMD díly. Malé koncenzátory se stejnými hodnotami jsem tedy osadil 2x 10uF/16V. Větší kondenzátor je o proti původnímu v průměru větší o 1mm, ale vlezl na své původní místo. O proti původnímu kondenzátoru má trochu jiné hodnoty než původní a to 47uF/16V. Použil jsem hodair a flux, tak šlo pájení rychleji než mikropájkou. Po zapojení vše opět funguje jak má. Díky moc.

 • Milan

  Dobrý den.
  Na základě Vašich rad a postupů se mi dnes podařilo opravit indukční varnou desku MORA, na které nefungovala detekce hrnců. 3 SMD kondenzátory zakoupené v GM elektronic za 12kč desku opět probudily k životu a ušetřily nemalou částku za servisní opravu. Za to Vám patří má hluboká poklona a veliký dík!!!

 • alf

  Děkuji za návod deska funguje jako nová. Také mě začala špatně detekovat hrnce stačilo vymenit kondenzátory.

 • Jindra

  Dobrý den, pokud bude možné poradit, budu vděčný. Dostal jsem od známého z Německa nefunkční kombinovanou ind.desku zn.Thomson, ICKT656FD. Uvnitř je elektronika FAGOR Brandt. Deska má dvě pravé plotny odporové, levé jsou indukční. Skoro jistě byla deska špatně zapojena a je nefunkční. Chová se tak, že po zapojení začne po několika sek. vydávat zvukový dignál který jde zrušit zmáčknutím zámku. Zámek funguje, deska jde odemknout i zamknout. To je ale vše. Na nic dalšího nereaguje, nerozsvítí se displeje, pouze při zmáčknutí volby plotny pípne. Jistič nevyráží, ventilátor se nerozběhne. Dá se z udaného říct jestli vyhodit nebo aspoň naznačit v čem by mohl být problém? Díky moc za jakékoliv info.

 • Josef Dostál

  Dobrý den. Prosím o radu. Mám kombinovanou desku Fagor 2x indukce, 2x spirála. Po asi 6 letech provozu se dost často stane , že nejde zapnout žádná plotýnka. Musím asi na 3 minuty vypnout 3fázový jistič a znovu zapnout a potom zase nějaký čas pracuje. Desku mám zapojenu na 2 fáze. Interval mezi těmito poruchami se ale zkracuje. Děkuji za každou radu a informaci.

 • Zdenek

  Dobrý den. Když jsme po delší době zapojili desku whirpool, kde jsou dvě fáze a dva nulaky tak to vyhodilo jistič. Dva nulaky byly od výrobce již propojené svorkou v přívodním kabelu a zapojené na jeden přívod. Po zkušebním rozpojení a naslednem zapojení jen jednoho drátu začala fungovat levá polovina desky a na druhém drátu původně nulové se objevilo 230. Jedná fáze. Jaká je závada? Děkuji Zdenek

 • Martin

  Dobry den,
  mam problem u indukcni desky DeDietrich DTI 743XE a po cca 5 letech nejde zapnout prava polovina desky, resp. nekdy se to nahodile podari, pak vse funguje, ale je to velmi ojedinele. Vsechny ostatni senzoricka tlacitka jsou plne funkcni, krome tech dvou zapinacich na ty plotynky na prave strane.
  Nemate nekdo s touto zavadou zkusenosti. Predem dekuji Martin

 • Petr Kužel

  Dobrý den
  Potřebuji zjistit, pro indukční čtyřplotnovou desku Amica DI6421B, jak jsou jednotlivé plotny připojeny k fázím F1 a F2 při dvoufázovém připojení F1+N a F2+N. Rovněž, na kterou z obou dvojic F1+N a F2+N je připojena elektronika.
  Zastoupení Amici to buď neví, nebo mlží.
  Vzhledem k bytovému elektroinstalaci by bylo nutno, pro postupné odpojení každé z fází rozebrat kuchlinku😟.
  Proto zkouším sehnat tyto informace jinou cestou.
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *