Indukční varná deska – oprava

 

Po čtyřech letech používání ukončila induční deska svůj život tím, že vyhodila jistič. Rozebral jsem ji a z desky plošných spojů obkreslil část schématu. Pak následovalo přemýšlení o principu funkce a o tom, co by mohlo být příčinou závady. Řídící elektronika indukční desky je osazena mikroprocesorem. Ten má k dispozici ovládací panel s displejem a tlačítky, teploměry zabudované do plotýnek a teploměr chladiče tranzistorů. Pomocí proudových transformátorů procesor měří aktuální proud, který prochází cívkami plotýnek. Výstpní piny mikroprocesoru zapínají relé silového obvodu desky, relé na druhé destičce pro sklokeramické plotny, ventilátor a přes optočleny jsou spínány IGBT moduly.

indukční varná deska
Zapojení silové části indukční varné desky

Na obrázku je obvod jenom pro jednu plotýnku. Druhý je stejný, jenom vazební kondenzátory mají menší kapacitu. Na vstupní svorky je připojeno síťové napětí, ještě jsem zapoměl nakreslit varistor, který desku chrání před vysokým napětím ze sítě. A pak ještě není nakreslen spínaný zdroj pro elektroniku, ten je připojen někde mezi filtrační, toroidní cívky.

Úkolem silového obvodu, který jsem nakreslil, je napájet cívku plotýnky střídavým proudem. Tento proud v okolí cívky vytváří magnetické pole. Když je v blízkosti cívky dno hrnce, bude v něm střídavé magnetické pole z cívky tvořit vířivé proudy, kterými je hrnec ohříván. Mikroprocesor tedy v rytmu několika desítek kilohertz zapíná střídavě jeden a druhý tranzistor, kterými je cívka plotýnky připojována na kladný a záporný pól usměrněného síťového napětí. Ještě je potřeba zařídit, aby se druhý vývod cívky připojil na opačný pól zdroje. O to se starají vazební kondenzátory: když procesor sepne horní tranzistor, nabíjí se spodní kondenzátor, který byl předtím vybitý a teče přes něj proud cívkou. Za několik mikrosekund procesor horní tranzistor odpojí a připojí spodní tranzistor. Ten na cívku připojí záporný pól zdroje. O kladné napětí na druhém vývodu cívky se postará horní kondenzátor, který se začne nabíjet. Zároveň se spotřebuje energie ve spodním kondenzátoru a celý děj se může opakovat.

A jak se procesor dozví, kolik energie je schopeno pojmout dno hrnce a jestli na plotně vůbec nějaký hrnec je? Mezi vazebními kondenzátory na fotografii je kousek silného měděného drátu, ten přivádí proud z IGBT do plotýnky. Drát tvoří primární vinutí měřícího transformátoru. Sekundární vinutí je v černém plastu a je připojeno k AD převodníkům procesoru. Procesor tak má možnost měřit proud, který teče cívkou plotny a podle toho upravovat kmitočet a střídu signálů pro IGBT tranzistory. Pokud na plotně není hrnec, procesor dává tranzistorům jenom krátké pulsy s odstupem několika sekund. Z měřícího trafa se dozví, že energie nebyla hrncem spotřebována – stálý střídavý proud do cívky nebude puštěn. Když je v blízkosti cívky ocelové dno hrnce, bude energie krátkého, zkušebního impulsu spotřebována hrncem. Procesor to zjistí prostřednictvím měřícího transformátoru a střídavým zapínáním IGBT modulů vytvoří proud, který ohřeje dno hrnce.

Tranzistory dodávají do cívky výkon několika set wattů, kterým jsou zahřívány. No a když je teplem poškozen jeden z nich, odejde i druhý a dvojice tranzistorů zkratuje napájecí napětí. Usměrňovací můstek je dostatečně předimenzován, takže nebyl poškozen – došlo k vybavení jističe.

indukční varná deska

Rozhodl jsem se, že vyměním tranzistory – jde o typ G80N60. IGBT modul je kombinace bipolárního a unipolárního tranzistoru, takže při pájení je nutno nechat vývody zkratované, ideálně pomocí alobalu, ve kterém je dodáván. Ještě jsem zkontroloval usměrňovač, který to celé napájí – je v pořádku. Vyměnil jsem IGBT moduly a deska se rozběhla. Jenomže po několika měsících tranzistory znovu shořely. Zkusil jsem měřit ještě další součástky, hlavně kondenzátory. V blízkosti IGBT modulů jsou kondenzátory 3,3μF na 400V, ale jejich kapacita je blízká 0. Ty budou zřejmě zdrojem závady. Jejich úkolem je blokovat špičky napětí, které vznikají při spínání velkého proudu pro cívku plotýnky. No a když nemají kapacitu, tak toho asi moc nevyfiltrují a IGBT modulům špičky indukovaného napětí vadí. 3,3μF dostupné v blízké prodejně se do desky nevešly, tak jsem použil 2,2μF. No a deska funguje.

Teď nevím, jestli tranzistory poprvé odešly kvůli teplu, nebo kvůli nedostatečně blokovanému napájecímu napětí. Nejspíš už poprvé jsem měl zkontrolovat kapacitu blokovacích kondenzátorů. Já vlastně nevím, kolik tepla má takový kondenzátor vydržet a jak brzo se od svitku elektrod odpojí přívodní drátky a kondenzátor přestane plnit svoji funkci.

Složitý filtrační obvod složený z toroidních cívek a šedých kondenzátorů má za úkol odfiltrovat rušivé impulsy, které vznikají při spínání IGBT tranzistorů. Spínaný zdroj v pravé části desky napájí řídící elektroniku – ta je napájena stále. Až když obsluha zapne plotnu, procesor prostřednictvím relé připojí silovou část desky. Indukční deska na fotografii má dvojici ploten sklokeramických – ty jsou zapínány relátky na malé desce plošných spojů.

Závady související se změnou kapacity filtračních kondezátorů

Závada související s chybou F5  je popsána v následujícím článku.

Závadu, kdy deska nedetekuje hrnec popsal čtenář Leo ve svém komentáři.

Jde o to, že přítomnost hrnce pozná elektronika podle velikosti proudu, který teče cívkou plotýnky. Proud měří AD převodník procesoru prostřednictvím proudového transformátoru. No a AD převodník integrovaný v mikroprocesoru potřebuje ke své činnosti filtrační kondenzátory. Když jejich kapacita poklesne, nebo úplně zmizí, tak měření nefunguje.

Výměna elektrolytických kondenzátorů na řídící desce

Deska je např. tady FAGOR C42P015A12 a stojí 5490Kč. Tři kondenzátory stojí 10Kč a můžeme koupit původní SMD do 85°C, nebo klasické radiální.

U radiálních kondenzátorů je obvykle větší výběr a můžeme se zaměřit na součástky, které jsou stavěny pro větší teploty, např. 105°C a mají menší vnitřní odpor ESR.

105°C uvnitř indukční desky nikdy nebude, ale tento kondenzátor bude působením tepla stárnout mnohem pomaleji, než původně použitý SMD.

Leo provedl tuto opravu:

112 komentářů: „Indukční varná deska – oprava

 • 24.10.2016 (22:54)
  Trvalý odkaz

  Velmi zajímavé. Tedy kondenzátory, po ztrátě kapacity odpálí BFTR tranzistory ? prý stojí jeden 120,-. Kč ? Mám už 3 + 1 plotýnku kaput. Není to kurvítko ?

  Reagovat
 • 25.10.2016 (5:04)
  Trvalý odkaz

  Kondenzátory by mohly být kvalitnější, předimenzované… deska by byla o něco dražší, ale vydržela by příliš dlouho. A z informací, které mám díky zveřejnění tohoto článku vidím, že vydrží tak akorát, aby bylo možné prodat další :-)

  Reagovat
 • 16.12.2016 (15:09)
  Trvalý odkaz

  Děkuji za krásný popis funkce indukční desky. Podobnou zkušenost mám u přenosné jednoplotýnky, kdy se u jednoho kondenzátoru uklepala nožička a tak odešel tranzistor včetně usměrňovače. Vyměnil jsem to a šlape dál. Problém mám však nyní s vestavnou čtyřplotýnkou v kuchyni. Po zapnutí vše normálně svítí, ale žádná plotýnka nechce chytit hrnec (někdy ho chytí na pár sekund a potom zase vypne). Když jsem to rozdělal, tak tam mám vedle sebe dva podobné moduly a jeden z nich je přesně stejný jako ten na obrázku. A nyní se chci zeptat:
  1. Když se nechytá ani jedna plotýnka bude chyba nejspíš v řídící jednotce (mikroprocesoru), že to špatně vyhodnotí?
  2. Ten mikroprocesor je na tom zeleném tišťáku vpravo?

  Reagovat
  • 19.12.2016 (14:49)
   Trvalý odkaz

   Podařilo se mi najít na internetu popis stejné závady. Problém je ve třech elektrolytických kondenzátorech na zelené destičce (kontrolní karta indukční desky – C42P015A2). Jde o SMD kondenzátory 1x 47uF/6,3V a 2x 10uF/16V. V SMD provedení se mi je samozřejmě nepodařilo sehnat a tak jsem tam naležato napájel klasické stojaté kondenzátory (místa je tam dost) a deska funguje jako dřív.

   Reagovat
   • 26.10.2017 (12:27)
    Trvalý odkaz

    Zdravím,mám indukci Fagor se 2 indukcemi 2 sklokeramickými plotýnkami a měl jsem problém s vypínáním ind. plotýnek při vaření,vyměnil jsem SMD kondenzátory na zelené destičce s tímto výsledkem.První den po výměně deska fungovala a druhý den se začala vypínat menší plotýnka a píše kod chyby F1 a když ohřeju velkou plotýnku,tak mi u té velké nenahlásí,žeje horká ale tato hláška se objeví u malé plotýnky,před výměnou kondenzátorů mi zobrazovala ohřáté plotýnky správně.Chladící ventilátor mě funguje.Chci se zeptat,kde by mohla být chyba.Děkuji Soukup

    Reagovat
    • 26.10.2017 (18:48)
     Trvalý odkaz

     Tak už mi deska taky funguje,měl jsem přehozené kabely od snímačů teploty.Ještě jsem měl doma starou zelenou desku,kterou jsem kdysi vyměnil za novou,deska vůbec nedetekovala hrnce,zkusil jsem v ní vyměnit elektrol.kondenzátory a deska začala fungovat.Chci poděkovat Leovi a dalším za příspěvky na opravu indukce.

     Reagovat
   • 3.1.2018 (23:16)
    Trvalý odkaz

    Ahoj,

    na farnellu jsem objednal podobnou (snad trochu lepší) náhradu od panasonicu v SMD – EEEHD1C100AR a EEEHA0J470R.

    http://cz.farnell.com/panasonic-electronic-components/eeeha0j470r/cap-alu-elec-47uf-6-3v-smd/dp/1973278?CMP=i-bf9f-00001000

    http://cz.farnell.com/panasonic-electronic-components/eeehd1c100ar/cap-alu-elec-10uf-16v-smd/dp/1714728?CMP=i-bf9f-00001000

    Po výměně těchto třech kondíků, indukce opět opravdu rozpozná hrnce.

    Díky moc za za skvělý návod.

    Reagovat
    • 17.9.2018 (21:33)
     Trvalý odkaz

     Mám stejnou závadu na Whilpoolu. Desky vypadají ůplně stejně a hodnoty kondíků též. Jak jsi je ale proboha vyměnil. Jsou pájené asi z vrchu a je tam tak málo místa.Máš nějakou mikropájku, nebo co? Obyčejnou trafopájkou to asi nepůjde, že? Prosím o radu.

     Reagovat
     • 18.9.2018 (5:20)
      Trvalý odkaz

      ono to jde i tou trafopájkou. Je důležité použít pastové tavidlo, které pomůže přenést teplo a ochrání pájený spoj. Trénovat můžeš na jiných, vyřazených deskách s elektronikou. Nebo o výměnu kondenzátorů požádat např. v opravně PC, nebo mobilních telefonů. Kluci tam obvykle umí pájet.

    • 25.9.2018 (23:38)
     Trvalý odkaz

     Tak jsem ty kondíky objednal a nechal vyměnit a deska FUNGUJE! Díky moc za skvělé info!

     Reagovat
 • 3.9.2017 (20:08)
  Trvalý odkaz

  Velmi by som sa chcel podakovat autorom (aj Leovi) za popis funkcie a vysvetlenie zavady na riadiacom module – doska nezdetekovala ziaden hrniec.

  Nasa doska MORA po 7 rokoch zacala postupne robit problemy a nedetekovala hrnce. Najprv som sa ku nam snazil dostat nejake servisaka (cez letne prazdniny je to celkom problem a servisy riesia len zarucne opravy). Povedali sme si doma, ze nebudeme podpodorovat konzum a kupovat hned novu dosku. Servis koncom prazdnin skutocne prijal objednavku opravy a na dalsi den mi volal, ze sa musi vymenit cela kompletna elektronika – teda vychadza to na 14 tisic ceskych korun.

  To mi nedalo, dosku som skusobne rozobral, skontoroloval ci nie je vo vnutri nieco ocividne odpalene, zmontoval a samozrejme nic tym nevyriesil. Na internete som tiez nasiel servisom ponukany nahradny diel – teda vlastne akoby kompletny vnutrajsok varnej dosky bez obalu.

  No sme to doma vzdali a medzitym vybrali novu dosku a objednali ju. Po objednavke mi to este nedalo, trochu som zagooglil a okrem toho, ze som zistil, ze nas problem ma mnoho inych ludi, tak som nasiel tento Vas vyborny clanok a hlavne Leov navod na opravu. Tak to mi nedalo, objednavku novej dosky som pozastavil, na druhy den mi kolega z prace vymenil kurvitka (kondenzatory) na riadiacej doske a div sa svete, varna doska znova FUNGUJE. Neuveritelne, ako sa dnes tie veci vyrabaju. Uvidime co odide nabuduce.

  Este raz dakujem.

  Reagovat
 • 16.9.2017 (22:17)
  Trvalý odkaz

  Čtvrtým rokem provozujeme indukční varnou desku Elektrolux EHI 6832 FOG. V posledním roce se vyskytuje závada – deska se při vaření sama vypne, na dispeji se objeví hláška “nevhodná nádoba”, někdy stačí pohnout nádobou a vaříme dál, někdy se to ale nepovede a je třeba čekat, až vše vychladne a pak znovu zapnout a pokračovat ve vaření. Vypadá to, že je zde teplotní závislost a četnost výpadků se stále zvyšuje. Mohl by někdo poradit, event. pomoci desku opravit. Díky

  Reagovat
  • 29.10.2017 (19:14)
   Trvalý odkaz

   Jestli má také stejnou nebo podobnou řídící jednotku jako Jirka viz výše obrázek tak nechat vyměnit ty kondenzátory 3ks

   Reagovat
 • 7.12.2017 (14:58)
  Trvalý odkaz

  Tak jsem dnes ,,vyšpulil” 4700,-kč za výměnu té destičky (řídící jednotka) u desky Mora, kterou někteří umí opravit za 360,-kč(kondíky).. jenže jsem to zjistil až dnes, protože mi to nedalo a zkusil jsem něco najít na netu..jenže sám bych to neopravil a ani nikoho neznám, kdo by to dokázal, normální pájkou asi bych se nečapal, tak se můžu chytit akorát za hlavu…

  Reagovat
 • 1.1.2018 (13:47)
  Trvalý odkaz

  Zdravím všechny co opravují indukční varné desky. Mám takový problém. Jedná se o desku GORENJE SIVK 6CTF, u které po zapnutí se rosvítí na všech sedmisegmentovkách E. Deska na nic nereaguje.Nemám žádné zkušenosti s opravou tohoto.Nenaše by se někdo kdo by poradil. Předem děkuji za odpověď. Vlasta

  Reagovat
  • 5.1.2018 (12:05)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   dívám se do návodu k obsluze této desky. Písmeno E nevidím, zkusil bych servis, jestli nebudou mít podrobnější manuál.
   S pozdravem, F.Pospíšil

   Reagovat
 • 2.2.2018 (21:26)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den-taky mám problém s kombinovanou indukční a sklokeramickou varnou deskou fagor , mám ji asi 5 let. Poslední dobou jse mě stalo, že jí nezapnu, senzory nereagují až treba po 2 hodinách.Potom třeba 4x jde a zase nic- stalo jse mě to asi 4x tak sháním opraváře -Co s tím nevím jestli to půjde nebo ne-poradte s pozdravem Vladimír

  Reagovat
  • 11.3.2018 (17:42)
   Trvalý odkaz

   Zdravím, zde máte asi problém s kontrolní deskou C42P015A2.
   Já doporučuji mít jednu kontrolní desku doma jako rezervní a prostě ji když už ta původní nerozpozná hrnce, tak je prohodit a kondenzátory nechat vyměnit.
   Výměna je cca 10 min práce samozřejmě s vypnutým sporákovým jističem!
   Už jsem je prohazoval snad čtyřikrát, desku již máme cca 10let.
   Kondenzátory prostě dlouhodobě vyšší teploty nevydrží a postupně ztratí kapacity.
   Záleží jak se na sporáku vaří, vánoční celodenní vaření život kondenzátorů rapidně zkracují.
   Díky

   Reagovat
 • 17.3.2018 (19:29)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den ….. měnili jsme na už indukční desce jak kondenzátory protože nerozpoznala hrnce ,tak tranzistory (špatná cirkulace vzduchu chlazení – musel jsem udělat díru a vsadit mřížku pod troubu ) …. a protože se mi zdáli u nás moc drahý tak jsem je koupil přes aliexpress za cca 87 ,-kč za dva kusy …. doprava buď zdarma (ale čekáte asi měsíc), nebo si připlatíte dle nabídky a máte to dřív,tranzistory jsme vyndali,aby se dali používat ostatní plotýnky než mi příjdou z Číny ….. po zapojení vše OK … s pozdravem Radek z Kadaně.

  https://www.aliexpress.com/item/free-shipping-2PCS-SGH80N60UFD-80N60-G80N60UFD-TO-3P-The-new-quality-is-very-good-work-100/32832333617.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.ZA9kKn

  Reagovat
  • 20.3.2018 (13:57)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, díky za komentář. Já se bál, že z číny nebudou v pořádku, ale jestli vám deska funguje, tak je taky koupím.

   Reagovat
   • 11.9.2019 (21:11)
    Trvalý odkaz

    Tranzistory z Číny nebrat, ušetříte si zbytečnou práci. Mám to vyzkoušené. Po zapnutí rána a znovu zkrat. Jsou to fake součástky, jedná se o tranzistor úplně jiných parametrů s přebroušeným popiskem, “aby vypadal”. Podobné to je s IGBT tranzistory do Ysus modulů plazmových TV a podobně.
    Po výměně tranzistorů za originální (cca 5x dražší než ty z Číny) deska jede bez problémů.

    Reagovat
 • 20.3.2018 (13:30)
  Trvalý odkaz

  Zdravím,
  prosím o radu. Zatim jsem ve fázi hledání relevantních informací.
  Mam varnou desku Karma KI 47X, zničeniho nic začala vyhazovat 3 fázový jistič. Ovládací panel normálně funguje, jakmile ale zapnu jakoukoliv plotýnku, vypadne příslušný jistič včetně hlavního jističe, proudový chránič se nesepne. Byla intenzivně používaná 1,5 roku, v záruce bohužel není.
  Máte nápad, kde začít hledat závadu? Na deskách nic spáleného není, kondenzátory se vizuálně jeví v pořádku. Kvůli chlazení jsem k větrákům přivedl trubkou vzduch z boků linky, aby se nechladila vzduchem od trouby, ale očividně se to minulo účinkem.
  Děkuji za jakoukoliv radu. David

  obrázek vnitřku:
  https://photos.app.goo.gl/n29NefXGPms2ChqQ2
  https://photos.app.goo.gl/6KWzdpMVNJXi10Qa2

  Reagovat
  • 20.3.2018 (13:56)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,

   když se spálí IGBT tranzistor, není viditelně poškozený a obvykle je zkratovaný.
   Tranzistory i usměrňovač jsou dimenzovány na desítky ampér, takže jistič vybaví spolehlivě.

   Zkuste ohmetrem změřit odpor mezi nožičkami tranzistorů.
   Potom koupit nové tranzistory a s dodržením zásad práce s CMOS součástkami vyměnit.
   Spolu s teplovodivou pastou vrátit na chladič.
   Přitom některé tranzistory jsou celé plastové, jiné mají kovový spodek spojený s některou z elektrod.
   Tyto typy tranzistorů je nutno doplnit slídovou podložkou.

   Reagovat
   • 28.5.2018 (12:01)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,

    dá se u nás někde koupit teplovodivá pasta pro indukční desky?
    Na té mojí pasta ztuhla, takže se nedá znova použít. Dík.

    Reagovat
 • 16.4.2018 (18:11)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  nemá náhodou někdo volné sklo na indukční desku Elektrolux EHH 6240ISK ?
  Díky moc Karel

  Reagovat
 • 26.4.2018 (10:14)
  Trvalý odkaz

  Vidím,že s indukcí jsou problémyvšude,ale kdo mi opraví indukční sporák ,když ho celý nemohu odvest k opraváři?

  Reagovat
 • 16.6.2018 (8:22)
  Trvalý odkaz

  dostal jsem el. ránu, když jsem měl ruku na hrnci a druhou jsem se dotkl sporáku. Nyní naměřím na hrnci při maximálním výkonu indukce 65V. Po incidentu tam kamarádovi probliklo na měřáku 1000v. Je to zdůvodnitelné?

  Reagovat
  • 26.10.2019 (7:53)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den.

   Pokud byste nemohli sehnat originální tranzistory, které jsou poměrně drahé můžete použít ekvivalent – STGW39NC60VD. Má naprosto totožné parametry, je to odzkoušeno. V TME 56 Kč bez DPH.
   Taky mi shořely u jedné plotýnky, vzaly sebou však i usmernovač. Dal jsem pro jistotu 35A.

   Reagovat
 • 28.6.2018 (7:37)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, hledám opraváře sklokeramické desky zn. Gorenje. Nefunguje velká plotýnka, malá uvnitř té velké ano.
  Děkuji za odpověď.

  Reagovat
 • 28.6.2018 (20:29)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  mám tři roky používanou indukční desku Whirlpool AMC802/NE, zkrat mi nastane hned jak zapnu desku, aniž bych zapínal jakoukoli plotýnku, je možné že mam stejný problém jak popisujete??

  Reagovat
 • 29.7.2018 (13:15)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den.Mám indukční vařič ART-LAND BT-180G.Problém mám s tím,že panel i ventilátor normalně jede,ale nehřeje plotna,ani nedetekuje hrnec. Myslíte,že by to mohlo být těma kondenzátorama? Díky za rady.

  Reagovat
 • 14.8.2018 (21:34)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, mám indukční desku fagor a nejedou dvě plotýnky. Nechtěl by jste se na to podívat?

  Reagovat
  • 25.1.2019 (11:26)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den
   mám stejný problém na stejném typu. Jak jste prosím vyřešil, poradíte?
   Díky!

   Reagovat
 • 25.9.2018 (8:40)
  Trvalý odkaz

  Dobry den, mam indukčni desku Electrolux EHH6340FSK a po trech letech prisla zavada. Po zapnuti se deska sama stridave vypina a zapina ve dvou cyklech a pak se vypne, pritom slysim jakoby pri vypinani a zapinani cvakalo nejake rele. Diky za rady a tipy. Petr – Francova Lhota

  Reagovat
  • 17.2.2020 (19:04)
   Trvalý odkaz

   Dobry den, chcem sa Vas spytat, ci ste vyriesili Vas problem so samovolnym za/vypinanim varnej dosky. Mam totiz rovnajy problem. Dakujem

   Reagovat
   • 12.3.2020 (16:34)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den , chyba je v rele HF 105f-1 u indukce Electrolux. Pravděpodobně se přepálí. Podívejte se z druhé strany plošného spoje, možná tam chybí trocha cinu. Dneska takto opraveno.

    Reagovat
    • 6.3.2021 (9:38)
     Trvalý odkaz

     Dobry den predem diky moc za skvelou radu.u nasi varne desky Elektrolux EHH 6340 fsx se objevil ten sami problem se zap a vyp 2x po sobe a pak nic.po rozebrani byl fakt problem na vstupnim rele na jednom kontaktu u plosneho spoje.po proletovni vse zatim ok.jeste jednou diky moc
     Filip p.

     Reagovat
    • 20.11.2021 (16:27)
     Trvalý odkaz

     Spravoval jsem Electrolux (deska Tiger) a hlavní relé (made in China) mělo v desce (spodní tzn. asi master)uvolněný a opálený silový vstup. Jinak cívka relé funkční. Propájeno.

     Reagovat
     • 10.1.2022 (17:18)
      Trvalý odkaz

      Hezký den,mi taky začla u desky elektrolux po zapnutí cvakat relátko,zapne vypne,rojde se ventilátor a po chvíli vypne a za chvíli znovu,celá strana nejede,ale nepíše to žádnou chybu,ale nepřišel jsem na to,když sundám sklo jak to zapnout a zjistit,co s tím,děkuji za nějaké info

    • 7.7.2022 (15:38)
     Trvalý odkaz

     Dobrý den, chyba byla opravu na tištáku u špatně připajeneho relé. Děkuji Vám za pomoc s dobrou radou. Zdravím Jarek

     Reagovat
    • 23.2.2023 (18:58)
     Trvalý odkaz

     Děkuji moc, pomohlo to! Doma žena nadšená a já vypadám jako největší elektroprofík :D

     Reagovat
 • 8.11.2018 (9:18)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den ,na indukční desce mi nejde levá strana , je tu někdo kdo pomúže

  Reagovat
  • 19.11.2018 (19:31)
   Trvalý odkaz

   Zdravím. Já mám stejný problém,nejde levá strana. Vyřešil jste již tuto závadu? Děkuji za odpověď.

   Reagovat
 • 24.11.2018 (17:23)
  Trvalý odkaz

  Zdravím dá se opravit deska když se špatně zapojila ?je úplně nová akorát se dala na 380 a ne na 220 a shořelo to…je to na novou desku nebo se to dá opravit?

  Reagovat
  • 1.12.2018 (8:32)
   Trvalý odkaz

   Když se deska zapojí na 380V, tak se zkratuje varistor, který vybaví jistič v bytě, nebo spálí pojistku, nebo cestu na plošném spoji indukční desky. Varistor stojí pár korun.

   Reagovat
  • 24.11.2019 (11:31)
   Trvalý odkaz

   Taky jsem dostal do ruky desku kde se vlivem odpojeného nulového vodiče dostaly do obvodu dvě fáze a tudíž byla zapojena na 400V. Jak bylo řečeno odešla měděná cesta na plošném spoji a zanecha vypálenou uhlíkovou stopu která shazovala jistič při dalším zapojení.
   Stačilo vybrousit desku od uhlíku, zalakovat a nahradit cestu plošného spoje drátkem. Varná deska opět funguje.

   Reagovat
 • 29.11.2018 (19:08)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,potřeboval bych poradit.Mám indukční desku Baumatic PI 645.Přestala mi fungovat levá polovina plotýnek.Po rozdělání jsem zjistil,že deska obsahuje dvě identická zapojení pro každou polovinu.Ve vadné části je spálená pojistka 20A a podle zápachu se mi zdá že “odešla” nějaká součástka,asi relé?Poradil by mi ,prosím někdo,jestli by šla deska opravit? Děkuji.

  Reagovat
  • 1.12.2018 (8:30)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, pojistka může být spálena, když se zkratoval varistor, který chrání desku před přepětím. Popis varistoru je např. zde: http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/varistor.htm.
   Nebo může odejít dvojice IGBT modulů, tak jak je popsáno v článku.
   Obojí lze zjistit změřením odporu součástek multimetrem.

   Reagovat
   • 1.12.2018 (20:43)
    Trvalý odkaz

    Děkuji moc za Vaši reakci,zkusím proměřit a dám vědět.

    Reagovat
   • 5.12.2018 (15:46)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, moje indukční deska je osazena koncovými tranzistory GT 50 J 525. Dva z nich jsou vadné. Jsou hůře dostupné, navíc jejich cena je přes 500 Kč. Chtěl bych poprosit pana Pospíšila,jestli by mi napsal, zda by šly nahradit jím avizovanými tranzistory typu FGH40N60SMD. Děkuji moc.

    Reagovat
    • 6.12.2018 (16:03)
     Trvalý odkaz

     Dobrý den, moc se omlouvám za překlep v označení tranzistorů. Správně má být GT 50 J 325.Nevšiml jsem si .

     Reagovat
 • 21.12.2018 (14:13)
  Trvalý odkaz

  Pánové, klobouk dolů a moc děkuji za informaci a pomoc. Měl jsem stejný problém na Indukčce Whirlpool, nedetekovala hrnec. Naštěstí jsem sehnal téměř shodné SMD díly. Malé koncenzátory se stejnými hodnotami jsem tedy osadil 2x 10uF/16V. Větší kondenzátor je o proti původnímu v průměru větší o 1mm, ale vlezl na své původní místo. O proti původnímu kondenzátoru má trochu jiné hodnoty než původní a to 47uF/16V. Použil jsem hodair a flux, tak šlo pájení rychleji než mikropájkou. Po zapojení vše opět funguje jak má. Díky moc.

  Reagovat
 • 9.1.2019 (20:27)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den.
  Na základě Vašich rad a postupů se mi dnes podařilo opravit indukční varnou desku MORA, na které nefungovala detekce hrnců. 3 SMD kondenzátory zakoupené v GM elektronic za 12kč desku opět probudily k životu a ušetřily nemalou částku za servisní opravu. Za to Vám patří má hluboká poklona a veliký dík!!!

  Reagovat
 • 23.2.2019 (18:32)
  Trvalý odkaz

  Děkuji za návod deska funguje jako nová. Také mě začala špatně detekovat hrnce stačilo vymenit kondenzátory.

  Reagovat
 • 6.3.2019 (10:31)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, pokud bude možné poradit, budu vděčný. Dostal jsem od známého z Německa nefunkční kombinovanou ind.desku zn.Thomson, ICKT656FD. Uvnitř je elektronika FAGOR Brandt. Deska má dvě pravé plotny odporové, levé jsou indukční. Skoro jistě byla deska špatně zapojena a je nefunkční. Chová se tak, že po zapojení začne po několika sek. vydávat zvukový dignál který jde zrušit zmáčknutím zámku. Zámek funguje, deska jde odemknout i zamknout. To je ale vše. Na nic dalšího nereaguje, nerozsvítí se displeje, pouze při zmáčknutí volby plotny pípne. Jistič nevyráží, ventilátor se nerozběhne. Dá se z udaného říct jestli vyhodit nebo aspoň naznačit v čem by mohl být problém? Díky moc za jakékoliv info.

  Reagovat
 • 6.4.2019 (17:40)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den. Prosím o radu. Mám kombinovanou desku Fagor 2x indukce, 2x spirála. Po asi 6 letech provozu se dost často stane , že nejde zapnout žádná plotýnka. Musím asi na 3 minuty vypnout 3fázový jistič a znovu zapnout a potom zase nějaký čas pracuje. Desku mám zapojenu na 2 fáze. Interval mezi těmito poruchami se ale zkracuje. Děkuji za každou radu a informaci.

  Reagovat
 • 20.4.2019 (7:50)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den. Když jsme po delší době zapojili desku whirpool, kde jsou dvě fáze a dva nulaky tak to vyhodilo jistič. Dva nulaky byly od výrobce již propojené svorkou v přívodním kabelu a zapojené na jeden přívod. Po zkušebním rozpojení a naslednem zapojení jen jednoho drátu začala fungovat levá polovina desky a na druhém drátu původně nulové se objevilo 230. Jedná fáze. Jaká je závada? Děkuji Zdenek

  Reagovat
  • 21.4.2019 (7:59)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, závadu bez měření odhadnout neumím. Je potřeba rozebrat a proměřit, co se kde spojilo.

   Reagovat
   • 23.4.2019 (13:59)
    Trvalý odkaz

    A umíte změřit? Kde jste k dohledání – haha. Díky Zdenek

    Reagovat
 • 30.7.2019 (20:46)
  Trvalý odkaz

  Dobry den,
  mam problem u indukcni desky DeDietrich DTI 743XE a po cca 5 letech nejde zapnout prava polovina desky, resp. nekdy se to nahodile podari, pak vse funguje, ale je to velmi ojedinele. Vsechny ostatni senzoricka tlacitka jsou plne funkcni, krome tech dvou zapinacich na ty plotynky na prave strane.
  Nemate nekdo s touto zavadou zkusenosti. Predem dekuji Martin

  Reagovat
  • 28.2.2023 (12:18)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den. Mám indukčni desku Monetti a přestala fungovat jedna velká plotýnka. Na displeji bliká E4. Nevíte v čem je závada a jak ji opravit. Opravář na tento typ snad neexistuje. Díky.

   Reagovat
 • 31.7.2019 (11:49)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den
  Potřebuji zjistit, pro indukční čtyřplotnovou desku Amica DI6421B, jak jsou jednotlivé plotny připojeny k fázím F1 a F2 při dvoufázovém připojení F1+N a F2+N. Rovněž, na kterou z obou dvojic F1+N a F2+N je připojena elektronika.
  Zastoupení Amici to buď neví, nebo mlží.
  Vzhledem k bytovému elektroinstalaci by bylo nutno, pro postupné odpojení každé z fází rozebrat kuchlinku😟.
  Proto zkouším sehnat tyto informace jinou cestou.
  Děkuji

  Reagovat
 • 8.9.2019 (17:25)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  mám dvouvařič Vigan ,,,vyráží jističe .Předpokládám,že jsou to koncové tranzistory,ale bohužel označení není čitelné ..poprosím jestli mi někdo poradí,,,co tam je za tranzistory..zřejmě IGBT…všechny nožičky mají zkrat mezi sebou….můžu použít G 80N60 ???

  Děkuji
  Vladimír

  Reagovat
  • 8.9.2019 (19:36)
   Trvalý odkaz

   Můžete použít G80N60, nebo třeba G160N60. Důležité je, aby max. napětí bylo 600V, max. proud kolem 80A a spínací časy nebyly větší, než je u té G80N60.

   Reagovat
 • 10.9.2019 (12:20)
  Trvalý odkaz

  Zdravím. Po 6 letech se mi porouchala 4plotýnková indukce Fagor, 2plotýnky nejdou zapnout či jen občas a třeba jen na jednu minutu. Tak bych to chtěla zkusit opravit, ale nedaří se mi nikoho sehnat – Berounsko. Napište prosím, pokud o někom víte.

  Reagovat
  • 27.11.2019 (10:54)
   Trvalý odkaz

   Dobry den,
   to mate asi stejny problem, o kterem jsem psal vyse se znackou DeDietrich (je to temer stejna deska pod ruznymi znackami). Mne nejdou zapnout dve male plotynky, resp. ojedinele se mi je podari zapnout a pak vse funguje. Problem bude v tom dotykovem spinani nbeot jsme je asi nejvice pouzivali. V horizontu mesice se chystam desku rozebrat sam a podivat se na to, myslim si, ze to bude banalni zavada a dal bych vam vedet.
   Martin

   Reagovat
  • 2.1.2020 (18:12)
   Trvalý odkaz

   Dobry den,
   pres vanoce jsem to rozdelal a dnes opravil, je potreba vymenit par kondenzatoru. Fagor, Brandt a DeDietrich je temer to stejne, takze Vas problem bude mit pravdepodobne stejnou pricinu. Pokud jste to jiz nevyresila tak priapdne napiste na ronecek zavinac.cz.
   Martin

   Reagovat
 • 26.9.2019 (14:06)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,podařilo se mi rozpojit dva konektory řízení mezi jednotlivéma ploténkama Mora MIT 600.Nemáte někdo prosím schéma,jak mají být zapojené?Děkuju moc

  Reagovat
 • 28.9.2019 (9:39)
  Trvalý odkaz

  Dodrý den

  Prosím o radu kde je možné sehnat do kombinované sklokeramické čtyřplotny Fagor 4 ks Mosfet tanzistorů GP 4068D.
  Děkuji za informaci.

  Reagovat
 • 28.11.2019 (21:23)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den
  Mám tu zajímavou závadu. Varná deska Fagor typ 7341301X , po zapnutí jednotlivých plotýnek jen pípne a ani se nerozsvítí displej. Dvě plotny jsou indukce a dvě jen elektrika a nefungují ani ty. Zapůjčil jsem si jednoplotýnkový indukční vařič , postavil jsem ho na tuto desku, že si něco ohřeju a po zapnutí tohoto vařiče varná deska naskočila a normálně fungovala. Jak indukce tak elektrická část.
  Moc děkuji za informace, kde závadu hledat.

  Reagovat
 • 15.12.2019 (13:08)
  Trvalý odkaz

  Zdravim, mam 10let aeg indukclu a ni se mi stava ze po zapnuti treba 6x hlasi e6 ale kdyz uz se zahreje nebo spis rozjede je to v pohode…ma cenu tu opravovat??

  Reagovat
 • 16.12.2019 (19:48)
  Trvalý odkaz

  Zdravim podarilo se mi zapojit indukcni desku tak že sem zapojil barvu na barvu. Tak že třetí fázi kterou sem zapojovat neměl sem pripojil na jeden z nulaku na privodnim kabelu. Řekne mi někdo jestli je to totalka? Diky za odpověď

  Reagovat
 • 18.12.2019 (23:30)
  Trvalý odkaz

  Varná indukční deska Candy (typ 644 a něco, ale to není důležité, ono to bude o všech stejné) mi začal na levé půlce řachtat ventilátor. Protože má deska skoro 10 let, volat opraváře by se asi nevyplatilo. Nová ale nějak nebyla k rychlému dodání, tak jsem se rozhodl zkusit to rozdělat a pokusit se opravit. Rozdělání bez problémů, tam 12VDC radiální ventilátor YHWF-9733, 0,19 A – 97 znamená průměr, 33 je výška.
  Na internetu originál ve Francii 60 EUR, v ČR by se možná analog sehnal tak za 1000,-, ale ne moc jednoduše, z Činy už dostupnější, ale všechno proud 0,45 – 0,5 a dodací lhůta přes měsíc, ceny okolo 8 USD.
  Nakonec jsem se rozhodl pro rychlé řešení, v GM jsem koupil skladem https://www.gme.cz/ventilator-sunon-pmb1275pnb1-ay, který je menší 75x75x30, 3,6 W, takže asi 0,3 A. Trošku jsem si lámal hlavu s montáží, nakonec starý rozdělil na poloviny, do spodní půlky vlepil nový ventilátor, ze starého připájel kablík s vidličkou, aby to mělo správnou délku. Takhle nalepený ventilátor se tam jen nacvakne, pak zadělat a zapnout. Fouká to malinko líp než starý ventilátor, tak by to mohlo ještě pár let vydržet.

  Reagovat
 • 4.1.2020 (2:12)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, prosím o radu. Máme dvouplotinkovou varnou desku, sama se občas zapne začne svítit dioda, pipne, zjisti ze tam není hrnec, ale svítí si dioda dal. A když chci aby zhasla dioda, musíme zapnou a znovu vypnout desku. Také jsem zjistil ze po samovolnem zapnutí desky svítí pouze dioda a aniž bych pohnul kolečkem, když jsme udělali test a dali na plotynku 1 hrnec, nic to nedělalo, a když jsme ho dali na druhou, normálně začala hrnec s vodou nahrivat. Nevíte prosím co by stim mohlo být? Výrobce Whirlpool. Děkuji za odpoved všem. Pěkný den přeji.

  Reagovat
  • 4.1.2020 (9:30)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, příčinou špatného fungování dotykového ovládacího panelu bývají elektrolytické kondenzátory v napájecím zdroji. Takže je proměřit, zkontrolovat funkci zdroje. Potom kabel mezi ovládacím panelem a deskou.

   Reagovat
 • 7.2.2020 (21:15)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, manželka dneska dovezla z práce varnou desku Fagor Brandt. Vyměnili jí za jinou a tuto by chtěla opravit…
  Všechno normálně funguje jen se ozývá z jedné silové desky cvakání relé ve frekvenci asi 10 Hz.

  Reagovat
 • 4.5.2020 (20:49)
  Trvalý odkaz

  Vestavná “domino” dvouplotýnka EH51554 z r. 2003, přestala indikovat hrnec, takže se nerozběhne ohřev. Ovládání funguje, pojistka 20A v desce dobrá. Díky za každou radu.

  Reagovat
  • 5.5.2020 (4:58)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   na desce je pár malých elektrolytických kondenzátorů. Vypájejte je, změřte vnitřní odpor a kapacitu. Tam kde bude vnitřní odpor velký, použijte nové kondenzátory.

   Reagovat
 • 21.5.2020 (14:32)
  Trvalý odkaz

  Nevedel by nekdo, jake IGBT transistory a kondenzatory jsou osazene na Whirlpool G8 SL (480121102966
  nebo 481010678527)? Budu ji delat nekdy pristi tyden, bylo by skvely, kdybych si mohl objednat soucastky dopredu.

  Reagovat
 • 28.5.2020 (19:37)
  Trvalý odkaz

  zdravím, je zde někdo v okolí, kdo by si chtěl přivydělat opravou těch kondíků (výměna) u naší VD – BEKO? KARVINÁ a okolí. DÍKY. 604641790

  Reagovat
  • 29.5.2020 (4:59)
   Trvalý odkaz

   člověka ochotného opravit indukční desku v místě bydliště bych hledal spíš na facebooku, např. skupina “elektronika (bastlení, pokusy, poradna)

   Reagovat
 • 15.6.2020 (14:36)
  Trvalý odkaz

  Konečně někdo, kdo rozumí tomu, co dělá a dokáže to i jednoduše vysvětlit. Děkuji za článek, i když už poněkud staršího data, ale díky němu mohu opravit svoji indukční varnou desku.

  Reagovat
 • 14.7.2020 (19:24)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  Mohu poprosit o radu, mám ctyrplotynkovou indukční desku baumatic. a přestali mi dvě levé plotýnky chytat hrnce. Jedou pouze ty dvě pravé.
  Po emailové komunikaci mi byla doručena Nový elektronický modul za 2 600,- .
  Je možné že bude stačit např vyměnit na starém modulu pouze nějaké elekronické prvky…, kondenzátory ..apod. máte nějaký tip, co by mohlo být špatně.
  Moc děkuji za radu.

  Reagovat
  • 15.7.2020 (5:08)
   Trvalý odkaz

   na vyměněný modul lze dát záruku. U výměny kondenzátorů to záleží na kvalifikaci toho, kdo je vyměňuje.
   Přitom neschopnost desky detekovat hrnce souvisí s vadnými kondenzátory. Takže pokud máte ve svém okolí někoho, kdo umí zapájet nové kondenzátory a nezničí desku, tak to udělejte.

   Reagovat
 • 4.8.2020 (13:27)
  Trvalý odkaz

  Mám dotaz. U kombinovaného sporáku Mora hlásí dvě plotýnky ze čtyř, chybu E4, což by podle návodu mělo značit špatnou konfiguraci daných plotýnek. Může být tato chyba tím samým problémem, jaký řešíte popsanou opravou v článku?

  Reagovat
 • 30.8.2020 (20:27)
  Trvalý odkaz

  Ahoj, výborná diskuse a poradna
  Netušíte někdo příčnu , proč přestal přenosný, indukční vařič Silver Crest fungovat poté, co dcera důkladně čistila skleněnou desku? Nesvítí displej, nic. Fázi mohu zkoušečkou najít i na ovládacích spirálkách.
  Děkuji
  Jiří Toman

  Reagovat
 • 1.10.2020 (13:12)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den.Po zapojení desky Mora a sepnutí jističe,se deska hned sama zapne(spustí se ventilátor,chvíli naskakují číslice 01,02),potom naskočí FF5.Deska se dá vypnout zase pouze jističem.Dotekové tlačítko na desce nefunguje.Děkuji J.

  Reagovat
  • 7.12.2020 (22:29)
   Trvalý odkaz

   Dobry den, vyresili jste tuto zavadu? Mam novy sporak s indukci a hlasi mi stejnou chybu. Dekuji

   Reagovat
 • 14.12.2020 (10:49)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, nefungují mi levé plotýnky (je to jedno hnízdo) u indukčního sporáku Gorenje EI57337AX. Problikává hláška E6. Hláška začala problikávat sama od sebe, když se plotýnky nepoužívali. Momentálně hláška nebliká a plotýnky fungují.
  Děkuji za rady.

  Reagovat
 • 17.1.2021 (22:37)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  chystám se vyměnit cca 20 let starou dosluhující sklokeramickou desku od Miele, která sice funguje, ovšem regulace ON/OFF působí problémy fotovoltaice. Regulace výkonu probíhá prakticky jen zapínáním, vypínáním proudu což způsobuje velké nárazy na fotovoltaický systém, který toto kompenzuje z distribuční sítě a zvyšuje tak zbytečně spotřebu.
  Víte prosím o nějakém výrobci resp. typu klasické indukční varné desky, která má regulaci výkonu nějak rozumně plynule řízenou ? Díky
  Jozef

  Reagovat
  • 18.1.2021 (17:39)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   nevím, zda existuje deska, která by pro plynulou regulaci výkonu používala např. PWM. Ale nepřipadá mi to moc pravděpodobné. Cílem je, dostat obvod co nejrychleji do rezonance, aby nevznikaly ztráty na výkonových tranzistorech, které už teď nejsou zrovna předimenzované. Přitom běžný zákazník má minimálně 25A jistič, takže prudké změny spotřeby nepozná.

   Reagovat
 • 24.1.2021 (19:45)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den.
  Mám potíže s indukční varnou deskou: Baumatic, model PI645
  Po ukončení vaření bliká kontrolka horke plotynky,ktera ale přetrvává blikat do dalsiho dne a varna deska je poté nefunkční.
  Jediné co jde ,tak vypnout a zapnout pokaždé jističe a oak se kontrolka vypne. Můžete mi poradit cim to je,zdali bych dokazal i sam opravit? Nejaka vytření pojistka?
  Děkuji Křen

  Reagovat
 • 28.8.2021 (7:55)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  máme zapojenou novou indukční desku ELECTROLUX EIV744, fungovala 1 měsíc bez problémů, ze dne na den přestala jet. Vyzkoušen jistič, vypínač. Deska vůbec nesvítí, ani chybové hlášky, ani dětská pojistka, reaguje pouze když na ni položím ruku – 5x zapípá..

  Děkuji za tipy,
  Handl

  Reagovat
  • 29.8.2021 (8:14)
   Trvalý odkaz

   nová deska je v záruce a je potřeba ji reklamovat.
   Pro vlastní opravu je potřeba zkontrolovat mechanické uspořádání, zda je elektronika snímající dotyky na svém místě, změřit vlastnosti kritických součástek, elektrolytických kondenzátorů…

   Reagovat
 • 30.8.2021 (14:20)
  Trvalý odkaz

  Lada
  30.08.2021
  Dobrý den,

  pročetl jsem všechny velice užitečné příspěvky, ale nikde jsem tam ne našel snímání teploty. Mám problém s ind. vařičem
  Profesor, po zapnutí se objeví pouze vodorovné čárky. Po rozebrání a vyndání čidla ve kterém je tepel. pojistka společně s diodou, která je bez označení ??? Při měření mi nic neukazovala, ani na zdroji kde jsem zkoušel zda to není
  zenerka. Podrobnější schema jsem na webu nenašel.
  Byl bych velice rád pokud mi poradíte.

  Děkuji Lada

  Reagovat
 • 23.9.2021 (10:11)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, mám indukční desku de Dietrich 90cm už od počátku mi přišlo že pomalu ohřívá ale teď mi přestaly jít dvě plotýnky nejdou spustit přišlo mi že by mohla mít málo proudu ale je zapojena na třífázový jistič 16b mohlo by to být málo nebo bude problém někde jinde?

  Reagovat
 • 3.11.2021 (17:07)
  Trvalý odkaz

  Vážení “spolutrpící”, chtěl bych přispět se svou zkušeností s opravou indukční desky Whirpool.
  Asi po deseti letech (opravdu je to asi deset let bez závad) přestaly fungovat pravé plotýnky a objevil se chybový kód F40. To se ale někdy “samo” spravilo, ale stále a častěji opakovalo – někdy naskočily někdy zase ne. Nicméně to byla závada nepříjemná a proto jsem začal pátrat na webu po nějakých informacích a narazil jsem na tuto stránku. První co mne po přečtení příspěvků napadlo – špatné elektrolyty. Ty jsem prověřil, ale závadu jsem nenašel.
  Nakonec jsem si uvědomil, že při “naskočení” některé z dotčených plotýnek se ozýval nepříjemný zvuk jako elektrické jiskření. To mne dovedlo k relátku, které je na desce společné pro obě plotýnky. (Desky jsou dvě jedna pro pravé plotýnky a druhá pro levé). Relé jsem nahradil jiným (12V/16A – RT314012) a Heuréka – bylo po závadě. Když jsem relé otevřel (násilně) tak se objevily totálně opálené kontakty.
  Relé stálo cca 44 Kč (e-shop Official elektronic) a výměna asi dvacet minut práce (opravu servisem odhaduji na 5 až 7 tisíc). Přeji hodně opravených spotřebičů a ušetřených peněz!

  Reagovat
 • 14.11.2021 (20:18)
  Trvalý odkaz

  K tématu špatné detekce nádobí : Indukční deska MORA, stáří 2 roky, přestala nádobí občas detekovat, ale jen půlkou varné desky, po bádání jsem přišel na to, že pokud je zapnutý v síti současně 250W spínaný zdroj k 3D tiskárně, přestane deska fungovat-detekovat. Zdroj k tiskárně sice vydává pisklavé zvuky, ale tiskárna normálně funguje. Druhá půlka varné desky normálně jede dál a ta “vadná” přestane problikávat indikaci prázdné plotýnky, vypadá že jede, ale nic nedělá, hrnec-nehrnec… Docela odfláknutá elektronika od Mory…

  Reagovat
 • 17.2.2022 (20:35)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, začal se mi projevovat u desky Professor obdobný problém jako v článku popisovaná nefunkční detekce hrnce, ale mimoto má výpadky i ventilátor. Nejdřív nabíhal jen ventilátor a nesepnulo relé indukce, nebo sepnulo ale při vaření mělo výpadky, anebo vypnulo a deska zahlásila chybu Ty výpadky ventilátoru se začaly objevovat nedlouho poté a už se i stalo že při startu nenaběhlo vůbec nic, jen displej indikoval stav vaření. Co by to mohlo být? — Půjde to ještě opravit? Předpokládám že o kondenzátor nejde — ve funkčním stavu naběhl jen ventilátor i s prázdnou deskou.

  Reagovat
 • 18.2.2022 (18:07)
  Trvalý odkaz

  Zdravím všechny, kteří indukčním deskám a elektronice rozumí.
  Můj problém:

  Indukční deska Beko, nová. Zapojena dle návodu, tzn. černý na černý, hnědý na hnědý, zelenožlutý na zelenožlutý, modrý a šedý z indukce na modrý ze sítě. Ani nehlesla, jistič neshozený. Volal jsem servis, ten mi napsal papír, že to bylo “pravděpodobně” špatně zapojeno a je odpálený varistor. Záruka tím padá. V servise mi řekli, že oprava vyjde na určitě 6000 Kč, což je prostě realita.
  Přepětí v síti není, to je proměřeno. Otázka zní, jestli by stačilo vyměnit varistor nebo bude zničeno i další elektronické vybavení? Za reakce děkuju. A kdyby tu byl někdo (opravář) z jČ kraje, tak jen líp 🙂.

  Reagovat
 • 13.7.2022 (14:51)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda máte někdo zkušenost s indukční varnou deskou Whirlpool, jde zapnout, ale nefungují tlačítka na zapnutí plotýnek, když jsem vypnula jistič, tak už svítí jen číslice 8 a 3 a na nic nereaguje.
  Děkuji

  Reagovat
 • 30.8.2022 (10:29)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,Mám indukční desku Candy a problémem je téměř nefunkční dotykový spínač (hlavně u jedné nejvíc používané plotýnky) Jde toto spínání servisně opravit nebo mám jít radši pro novou desku.
  Děkuji za odpovědˇ.

  Reagovat
 • 26.12.2022 (18:11)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, mám indukční varnou desku Zanussi ZEM 6740 XBA. Levá strana funguje normálně (tam se tolik nevařilo), ale na té pravé straně po zapnutí jen cvaká zřejmě relé a nedetekuje to ani hrnec, jelikož po sejmutí hrnce z plotny to nehlásí tu hlášku “F”. Ovládání funguje normálně. uvnitř jsou dvě stejné desky s označením cheetah/tiger y12_m02_d18. Tranzistory jsem proměřil a ty jsou v pořádku.
  Je možné, že tam jsou špatné ty elektrolytické kondenzátory?
  Děkuji všem za radu.
  PS není tu někdo z okolí Ústí nad Labem, kdo by to uměl opravit?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *