Indukční deska BEKO HII 64201 FHT

Občas se stane, že při zapojování indukční desky spojíme dráty podle barev. No a když má deska jeden nulák šedý, jeden modrý, jednu fázi hnědou a jednu černou, tak je deska připojena na všechny tři fáze, aniž by člověk věděl, co vlastně dělá. I když v návodě a v případě Beko i na kabelu je přilepený obrázek, který to nedoporučuje. V tomto případě spěchali stoláři, kteří měli za úkol postavit kuchyň, ne zapojit desku.

Když je jedna fáze na šedém a další na hnědém drátu, má indukční deska na usměrňovači 400V a něco v ní shoří. Pojďme se podívat, co by to mohlo být a také na to, jakými součástkami je osazena deska vyrobená v roce 2019.

Napájecí kabel je přiveden do desek ve spodní části fotografie. Do levé desky by mělo být přivedeno 230V, hnědý vodič je fáze, šedý nulák. Tady se stala chyba, místo 230V bylo přivedeno 400V. Očekával jsem, že bude zkratovaný varistor, který vybaví jistič, ale nebyl. Viditelně shořel odpor R1, přes který je napájen usměrňovač blokujícího měniče. Ostatní obvody jsou v režimu stand-by odpojeny pomocí relé, takže to nemusím ani kontrolovat. Odpor R1 neshořel sám, muselo odejít ještě něco dalšího. Doufám, že to nebude řídící obvod měniče, není označen a i kdyby byl, nemám jej. Hned za odporem je termistor pro snížení proudového nárazu a potom usměrňovač sestavený z diod 1N4007. Ale ten by to měl přežít, protože závěrné napětí diod je 1000V. Ale nepřežil, dvě diody jsou proražené. Vyměnil jsem je a na oddělovacím transformátoru vyzkoušel, jestli se měnič rozjede.

Měnič má tři sekundární vinutí, kanály osciloskopu jsem připojil na dva z nich.

Popis zapojení desky

Vzhledem k tomu, že je deska nová, podívám se jaké součástky jsou v ní použity.

Každá plotýnka má svůj polomůstek sestavený z tranzistorů GP4068D. Jsou to jedny z mnoha IGBT, které se v deskách používají. Napětí Vges je 600V, kontinuální proud kolektorem při 100°C je 48A, ztrátový výkon při 100°C je 170W. Na druhé straně můstků jsou použity kondenzátory určené pro pulsní provoz, které by mohly mít lepší životnost, než dříve používané svitky.

Elektrolytické kondenzátory použité v napájecím zdroji jsou značky Samwha. To není zrovna nejlepší a konstruktér to možná věděl. Na kritických místech dal vždy alespoň dva paralelně. Překvapil mě síťový usměrňovač, ten má tři 22uF i když u jiných indukčních desek by stačil jeden.

Chod desky je řízen třemi mikroprocesory. Dva z nich generují PWM signály vždy pro dvojici plotýnek, měří proud který jimi prochází, teplotu… Jsou to 32-bitové procesory společnosti STmicroelectronics, STM32F100 R8. Procesory jsou ze skupiny mainstream, běží na 24MHz a mají 12-ti bitové AD převodníky, na kterých je závislý spolehlivý chod indukční desky. Špatná funkce převodníků souvisí s nespolehlivou detekcí hrnců.

Ke komunikaci s uživatelem je použit také 32-bitový procesor od STM, tentokrát ze skupiny Ultra-low power. Procesor má integrovanou periferii pro připojení kapacitních snímačů dotyku. To je popsáno např. tady a člověk si to může vyzkoušet s vývojovým modulem 32F072B Discovery .

Závěr

U této desky jsem ocenil paralelní zapojení většího množství elektrolytických kondenzátorů a polomůstek pro každou plotnu. Pořád se vyrábí dost desek, které mají elektrolyty přetížené tak, aby brzo vyschly a deska přestala fungovat.

Psáno v době korona viru – jinak bych to asi nepsal.

3 komentáře: „Indukční deska BEKO HII 64201 FHT

 • 22.5.2020 (15:17)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den
  můžu prosím vědět velikost vámi popisovaného shořelého odporu R1.
  Mám stejný problém s napájecím zdrojem.Na odporu jsem bohužel našel jen zelený a hnědý proužek.
  Děkuji moc

  Reagovat
  • 23.5.2020 (7:59)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, původní velikost odporu je 5,1 ohm.

   Reagovat
 • 5.11.2020 (16:16)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, odešel nám / vyhazuje jističe / levý zadní talíř u indukce Whirpool PLEI8.
  Dá se odpojit tak, aby fungovaly zbylé 3 nebo odpojit oba levé talíře a fungovala by pouze pravá strana ?
  I když jsme již koupili novou, je mi jí líto vyhodit, mohl bych jí použit na chatě.
  Díky moc,
  Jirka

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čeština‎EnglishFrançaisDeutschItalianoPolskiРусскийEspañol