Oprava ultrazvukového inhalátoru

Po třech letech používání inhalátoru JOYCARE JC-114, se začal zmenšovat jeho výkon. Ze začátku se zdálo, že stačí změnit množství vody pod miskou a pára zase začala vznikat. Po nějaké době používání, je sice znát nějaký pohyb hladiny vody v misce, ale žádná pára se nevytváří. Nový přístroj stojí skoro 2000Kč, tak se podíváme kterou součástku konstruktér podcenil. Plošný spoj je osazený několika součástkami, vpravo nahoře je nějaký zákaznický obvod v SMD provedení na malé destičce. Ten to asi celé řídí. Mě bude ale zajímat hlavně okolí výkonového tranzistoru, který spolu s ultrazvukovým měničem tvoří oscilátor. Z plošného spoje jsem obkreslil kousek zapojení:

Napájeno je to přes výkonovou diodu, potom je zde oscilátor s tranzistorem 2NC6888, který mě nejvíc zajímal. Přes zenerovu diodu jde napětí na operační zesilovač, ten je zapojen jako komparátor a jeho výstup vede někam k zákaznickému obvodu. Ze zákaznického obvodu je ovládána dvojice tranzistorů, která zapíná ventilátor a zároveň, přes trimr 5kΩ, nějak ovlivňuje chod oscilátoru. Tlačítkem je možné nastavit dva výkony a jediná možnost, jak to může zákaznický obvod udělat, je prostřednictvím tohoto trimru.

Zkusil jsem napustit trochu vody, zařízení připojit přes síťový adaptér na napájení a zapnout. Hladina vody v misce se rozvířila, ale pára nestoupá. Tak jsem trochu pohnul trimrem. Inhalátor začal vyvíjet mlhu, ale při dalším, nepatrném pootočení trimru se to celé vypnulo. Tak jsem trimr vrátil do původní polohy tak, aby to vyvíjelo páru a nevypínalo se to. Vypadá to, že oprava je ukončena. V té době tam byl původní, jednootáčkový trimr.

Druhý den inhalátor chvíli fungoval a potom výkon poklesl, až se zastavil. Tak jsem to znovu rozebral, piezoměnič připojil na delší drátky, abych mohl napustit vodu a měřit na desce.

Napájet to teď bude laboratorní zdroj a jaké je napětí na piezoměniči budu sledovat osciloskopem.

Ukázalo se, že nastavením trimru se mění spotřebovávaný proud a zároveň výkon piezoměniče. Jenomže původní, jednootáčkový, obyčejný trimr to moc nezvládá, nedá se to jemně a stabilně nastavit. Tak jsem jej vyměnil za víceotáčkový a napsal si pár hodnot spotřebovávaného proudu:

 • při 700mA nevzniká žádná pára, kmitočet je 2,538MHz, na měniči je 40V
 • při 1100mA vzniká pára, kmitočet je 2,475MHz, na měniči je 42,8V
 • při 1300mA vzniká víc páry, kmitočet je 2,475MHz, na měniči je 43V
 • při 1500mA vzniká spoustu páry, kmitočet a napětí je stejné

Napětí je měřeno osciloskopem peak to peak, od vrcholu k vrcholu. Sonda je přepnuta na 10:1. Nenapadlo mě, že tam bude tak moc. Ale podle technických listů piezoměničů, které lze koupit na Ebay, to bude asi správně. A piezoměniče s pracovním kmitočtem 2,5MHz taky existují.

Na skříňce inhalátoru je napsáno 15V / 1,2A. S laboratorním zdrojem to můžu zkoušet i na větší výkon, ale výkonový tranzistor se docela zahřívá.Takže jsem toho rychle nechal a spotřebu nastavil zpět, někam k 1A. Navíc vody v misce ubývá fakt rychle.

Spínaný měnič, který je v originálním síťovém adaptéru, se při odběru 1,2A spolehlivě vypne. Takže odběr proudu musí být nastaven někde kolem 1100mA, jinak to buď nevyrábí páru, nebo se vypíná měnič – to původní trimr po nějaké době už nedokázal.No a to je celé, celkem příjemná zábava na sobotní dopoledne. Piezoměnič na ebay nestojí moc a se získanými vědomostmi by bylo možné postavit např. zvlhčovač vzduchu.

6 komentářů: „Oprava ultrazvukového inhalátoru

 • 29.1.2018 (18:38)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  máme doma ten samý inhalátor, a taky přestal vypouštět páru přesně jak píšete. Mohl by jste nám poradit co je potřeba koupit jenom ten piezoměnič, a ještě neco dalšího, nebo to je všechno ? . A zdroj může zůstat , nebo taky jiny?

  Je mi líto vyhazovat celý přístroj a kupovat nový. Celkem ho potřebujeme děti jsou často nemocné a pomáhá jim. Máme ho tak 2 roky
  Děkuji Kovalovská můj email :

  jirinka@seznam.cz prosím napište.

  Reagovat
 • 27.2.2018 (13:51)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  rád bych Vás požádal, zda by jste mi neposlal odkaz, odkud jste koupil ten piezoměnič. Nikde ho nemají a po výměně trimru jsem tam, kde jsem byl. Děkuji OP

  Reagovat
 • 6.11.2018 (6:56)
  Trvalý odkaz

  Je to skvělá investice pro astmatiky, pro lidi náchylné k nemocem horních cest dýchacích i pro ty, kteří mají chronicky vyschlé sliznice. Já mám všechny tyto problémy a lituju, že jsem si tento inhalátor nekoupila už dávno. Inhaluji každý den alespoň jednou. Zatím používám jen Vincentku. Po každé inhalaci se cítím jako znovuzrozená a velmi dobře se mi dýchá.

  Reagovat
 • 1.3.2019 (7:53)
  Trvalý odkaz

  Díky za článek,
  spolu s čističkou to asi zkusíme no :). Snad se nám to vyplatí a přinese požadovaný efekt :)!

  Reagovat
 • 7.2.2020 (12:30)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  máme doma shodný inhalátor a i přes provedenou opravu v rámci záruky přístroj nefunguje dobře, respektive nedá se spustit na jedno zmáčknutí tlačítka, ale je potřeba opakovaně spouštěcí tlačítko zmáčknout ( někdy až 10x nebo 20x) než se přístroj uvede do provozu a ještě je problém spustit přístroj v intenzivním programu (větší výkon- tlačítko svítí modře, menší výkon- tlačítko svítí zeleně).
  Pokud přístroj bez problémů funguje je skvělý na léčbu respiračních onemocnění naší dcery, ale pokud není spolehlivý tak je bohužel k ničemu.
  Můžete nám případně poradit na koho se s popsanou závadou obrátit a nechat přístroj opravit?
  Děkuji za odpověď.

  Šimon

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čeština‎EnglishFrançaisDeutschItalianoPolskiРусскийEspañol