Multilevel marketing

Někdy v létě 2016 jsem byl telefonicky osloven s nabídkou obchodní příležitosti, pasivního příjmu. Při osobním setkání se ukázalo, že jde o prodej různého zboží, multilevel marketing společnosti Amway. Pán skoro hodinu prezentoval výrobky, způsob prodeje, já se ptal na podrobnosti, dělal si poznámky. Překvapilo mě, že ho vůbec nezajímá, proč jsem na schůzku přišel, kdo jsem, co očekávám. Prostě jenom odříkal svoje a očekával, že mě bude jeho prezentace a způsob obchodování zajímat. Když jsem řekl, že se mi to nelíbí, že od obchodníka očekávám mnohem víc, minimálně přizpůsobení prezentace aktuálním vědomostem zákazníka, odkazoval se na školící systém a semináře společnosti Amway. Semináře jsou vedeny lidmi, kteří vydělávají stovky tisíc korun měsíčně, proto jsou správné, moje požadavky jsou příliš složité.

Co je tohle za obchod, proč jsem vychováván úplně jinak, než tento člověk? Rozhodl jsem se, že si udělám svůj názor na věc. Během několika měsíců jsem se sešel s dalšími lidmi, kteří na internetu, nebo telefonicky nabízí možnost zbohatnutí, pasivního příjmu. Setkání byla vždy stejná. Ti lidé chtějí něco prodat, navíc chtějí, abych s nimi spolupracoval a svou prací přispěl k jejich provizi. Přitom se neumí zeptat, proč jsem na schůzku přišel, jestli vůbec chci něco prodávat, jestli rozumím tomu, co říkají. Během prezentace představí katalog zboží, ve kterém je drogerie, kosmetika, zdravá výživa… Zboží je kvalitní, ale proč, nebo jak si zboží stojí ve srovnání s konkurencí, to nikdo neví. Od nového člena očekávají, že si koupí věci za 5000Kč, k tomu zaplatí něco jako licenci, snad 750Kč. Koupené zboží bych měl prodat se ziskem 30% a o ten se podělit s lidmi, kteří budou v pyramidě nade mnou. Pochopil jsem, že mi zbydou 4% z každého prodeje. Když prodám za 10000Kč, budu mít 400Kč. Další peníze budou stát semináře, motivační DVD. Aby to celé k něčemu bylo a znatelně to doplnilo můj stávající příjem, musel bych do toho vtáhnout alespoň 200 lidí, kteří budou aktivně fungovat.

Proč funguje multilevel marketing?

Podstatou je kontrast mezi stávajícím zaměstnáním a kolektivem Amway. Zaměstnání je pro mnohé stresující, lidi se cítí nedocenění, hledají jiný způsob získávání peněz. Amway nabízí pozitivní přístup “zkušenějších” kolegů, na seminářích jsou zdůrazňovány hlavně pozitivní emoce. Podrobné vědomosti nejsou součástí seminářů. Lidé se těší na něco nového, pozitivního, něco co se lehce naučí z několika knih, nebo DVD. To, že obchodování vyžaduje spoustu drobných znalostí, je opominuto. Zdá se, že lidem z Amway to nevadí. Oni jsou rádi za přátele v kolektivu Amway, pár korun co prodejem vydělají a sní svůj sen o velkém bohatství.

Proč multilevel marketing nefunguje?

Protože do toho vstupují lidi, kteří jsou aktuálně v nějaké nepříjemné životní situaci. Neříkám, že jsou hloupí, nebo nejsou schopni pochopit, o co jde. Jenom v sobě aktuálně mají hodně emocí a málo prostoru k posouzení svých možností ve stávajícím zaměstnání i v novém prostředí, do kterého je někdo láká. Takže se v tom zoufale motá spousta lidí rozzlobených na své kolegy a šéfa v práci, kterou dělají na plný úvazek. Lidí, kteří jsou nespokojeni se svým platem a hledají něco nového.

Jsou nějaké jiné možnosti?

Hledat nové příležitosti, ale neplatit za ně penězi, to myslím obecně. S novým nápadem, touhou něco zkusit, neutrácet peníze hned.

Z prezentace multilevel marketingu je zřejmé, že bude nutné oslovit a prezentovat prodej zboží ideálně všem kamarádům a rodinným příslušníkům, které mám v telefonním seznamu, to je třeba 100 lidí. Když se bude dařit, tak strávím hodinu s každým, to je 100 hodin. Když alespoň 10 lidem prodám něco, co stojí 1000Kč, budu mít 40 korun na hodinu. Přitom vůbec nevím, jestli to, co těm lidem říkám je srozumitelné, odpovídá to jejich aktuálním vědomostem. A velká část těch lidí se na to bude dívat s nedůvěrou.

Jak na to jít jinak? Neplatit za novou příležitost penězi, dát 100 hodin svého času na průzkum nové možnosti, aniž bych utratil korunu. Max. náklady na společnou kávu. Co kdybych 100 hodin se svými známými a přáteli strávil postupně v běžném, přátelském rozhovoru bez tlaku na nákup a prodej zboží? Zkusím se s nimi bavit o tom, co je zajímá, co potřebují, jak vnímají hodnotu peněz?

Naučím se ty lidi do telefonu pozdravit a představit se celým jménem – otrávené „prosím“ fakt není pozdrav obchodníka, který chce svůj protějšek zaujmout svým produktem. Telefonovat v Amway neumí snad nikdo.

Naučit se poslouchat lidi, jsou to moji přátelé, můžu se zeptat, jestli je moje vyprávění zaujalo. Můžu se učit bez emocí klást otázky, zapisovat, nebo si pamatovat odpovědi. Zkoušet ty lidi opatrně vést ke svému tématu. Učit se chápat, že každý je jiný a přijít s jednou a tou stejnou přednáškou pro všechny je hloupost.

Za 100 hodin rozhovorů se člověk naučí hodně, pokud jsou zadarmo, nejsem stresován touhou vydělat nějaké peníze a vyrovnat se lidem, kteří jsou v Amway, nebo jiné pyramidě výš než já.

Za 100 hodin odezní emoce, vykrystalizuje původní názor a touha změnit pracoviště, být opravdu tak nezávislým, jak o tom mluví lidi z multilevel marketingu. Potom se můžu rozhodnout, jestli ten původně zvolený směr byl správný. Jsem přesvědčen, že každý z nás bude umět během těch sta hodin najít něco rozumnějšího, než je multilevel. Něco, v čem bude schopen svému okolí v soukromí i v aktuální profesi nabídnout něco užitečnějšího, než je předražené zboží z barevných katalogů. Minimálně ten rozumný pozdrav do telefonu a schopnost vyslechnout člověka, nevnucovat mu něco, co v jeho očích nedává smysl.